JESENNÉ PREBUDENIE NA TRHU NEHNUTEĽNOSTI
Jesenné prebudenie na trhu nehnuteľností môže zahŕňať niekoľko aspektov, ako sú zvýšený dopyt po bývaní, zmeny v cenách nehnuteľností a nové trendy v oblasti bývania. Po letných mesiacoch, kedy sa často realizujú menej transakcií, prichádza na jeseň oživenie. Kupujúci sa opäť vracajú k hľadaniu nehnuteľností, často s cieľom uzavrieť obchody pred koncom roka.Celkovo, jesenné obdobie môže byť veľmi dynamické pre trh nehnuteľností a ponúka príležitosti pre kupujúcich aj predávajúcich. V našom článku sa dozviete prečo je to tak a ako to vyzerá v regionoch Slovenska. Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky síce klesajú, no na úrokoch hypoték na Slovensku sa to zatiaľ príliš neprejavilo. Tie síce v auguste 2024 poklesli vo viacerých bankách, no zmeny boli len kozmetické. Napriek tomu trh s realitami opäť ožíva a ceny bytov a domov rastú. Po takmer dvoch rokoch poklesu cien bytov, ukazuje realitný trh na Slovensku od nového roka mierny rast, a to takmer vo všetkých krajoch a mestách.
Byty zdražujú, hoci úroky neklesajú
Zrejme len málokto čakal, že po ochladení trhu v novembri 2022 dôjde tak rýchlo k jeho zotaveniu. Podľa hlavného analytika Realitnej únie SR Vladimíra Kubrického je aktuálne zdražovanie bytov o to väčším prekvapením, že sa deje pri takmer nezmenených úrokových sadzbách hypotekárnych úverov. Slovenský realitný trh klesal viac ako 18 mesiacov, posledným rastovým kvartálom bol 2Q 2022. Na konci roku 2023 sa situácia konečne stabilizovala a môžeme vidieť mierny rast cien. Výraznejší posun vidno najmä pri 2-izbových bytoch, ktoré sú na slovenskom trhu najrozšírenejšie a je po nich aj najväčší záujem. Na zmeny trhu reagujú rýchlejšie. Pri poklese zlacneli medzi prvými a teraz rastú skôr, ako iné nehnuteľnosti. Ich ceny rástli nielen medzi kvartálmi 4Q 2023 a 1Q 2024, ale aj medziročne. Za prvý štvrťrok najviac stúpli ceny menších bytov v Košiciach (3,76 % - 10,42 %), Trnave (7,14 %), Nitre (5,34 %) a Trenčíne (5,22 %). Najvyšší medziročný rast zaznamenali Košice IV (7,41 %), ale mierne vzrástli aj Trenčín a Košice II.
ČÍM TO JE ?
Zdražovanie bytov na Slovensku, aj keď úrokové sadzby neklesajú, môže byť ovplyvnené niekoľkými faktormi. Aj keď úrokové sadzby môžu mať významný vplyv na dostupnosť hypoték a rozhodovanie kupujúcich, iné faktory môžu kompenzovať tento účinok a vyvolať rast cien na trhu s nehnuteľnosťami. 1. Dopyt a ponuka: Ak je dopyt po bytoch vyšší než ponuka, ceny môžu rásť. To sa často deje v atraktívnych lokalitách, kde je obmedzený počet dostupných nehnuteľností. 2. Demografické zmeny: Rastúca populácia, migrácia do väčších miest a zmeny v preferenciách bývania môžu zvyšovať dopyt po bytoch. 3. Investičný záujem: Nárast investičného záujmu o nehnuteľnosti môže tlačiť ceny nahor, aj keď úrokové sadzby zostávajú vysoké. Investori často hľadajú bezpečné aktíva, ako sú nehnuteľnosti, čo môže zvyšovať konkurenciu na trhu.4. Ekonomická situácia: Silná ekonomika a rastúce mzdy môžu posilniť kupnú silu obyvateľstva, čo môže mať za následok rast cien nehnuteľností. 5. Náklady na výstavbu: Rastu cien stavebných materiálov a pracovnej sily môže prispievať k zdražovaniu nových bytov, čo následne ovplyvňuje aj ceny existujúcich nehnuteľností. 6. Regulačné faktory: Zmeny v politikách a reguláciách týkajúcich sa výstavby a plánovania môžu ovplyvniť dostupnosť nových nehnuteľností, čo môže viesť k rastu cien.